Ako bez šmúh umyť oknoUž nejaký čas pracujem v upratovacej firme umývanie okien Bratislava a denne nám volajú verní aj noví klienti. Jeden z telefonátov, zhruba spred mesiaca, sprvu nevyzeral nijako pozoruhodne. Volala nám síce nová zákazníčka, no hneď skraja spomenula bytovú párty. Takmer automaticky sme začali tušiť, že asi pôjde o znečistený koberec, sedačku, prípadne oboje.umývanie okien Bratislava pre firmy, rodinné domy

Na počudovanie ale v tomto prípade išlo o okná. Avšak úsmevne nás prekvapili detaily a okolnosti spojené s touto objednávkou. Zo slečny – už na prvé počutie – vyžarovalo, že hovorí, hovorí a hovorí nesmierne rada. A zrejme sa v tom okamihu potrebovala aj tak trochu zveriť, takže sa bez dlhých rečí dala s nami do reči.

Žije v novom, dvojizbovom byte a svoju osobnú slobodu spláca – dnešná klasika – v podobe náročnej a nadlho rozvrhnutej hypotéky. Koniec-koncov, ako sam povedala, podobne to robí vlastne drvivá väčšina ľudí z okolia, a najmä jej rovesníkov. A takto mesiac, čo mesiac, stále dokola. Síce sa to nedá označiť slovom sláva, ale ako riešenie to funguje.

Čistenie okien BratislavaPodobne sú na tom tí, ktorí ešte študujú a tiež poctivo platia za intráky, podnájmy a iné flexibilné ubytovanie. Bez preháňania sa tak dá preto povedať, že všetci sú na jednej lodi. Ako slečna zduplikovla – mladí to dnes skrátka nemajú nijako ľahké. A sama spoločnosť im občas rada podsúva, dokonca sa tvári presvedčivo, že mladým tak dobre ešte nebolo.

Podľa jej slov…

Podľa jej slov, máva mladá žena občas pocit, že sa mesiace a posledné roky podobajú ako vajce vajcu. Deň čo deň iba práca, povinnosti a náročný časový rozvrh. Potom nabehne výplata, ktorú banka o pár dní stiahne na hypotéku. Kolobeh tak môže pokračovať odznovu. Silne je to vraj pripomína perpetum mobile, a to i napriek tomu, že fyzika jeho existenciu vníma ako teoretickú hypotézu.  Umývanie výškových budov - Práce vo výškach

Ale vraj nechce byť nejako prehnane pesimistická, to jej bolo vždy cudzie. Srdečne sa preto zasmiala a dodala, že predsa bývaju aj svetlé a radostné dni. A pokiaľ si dobre pamätá, také sú skoro všetky, a zase prišiel ten uvoľnený smiech. Skrátka mladý pohľad na svet človeka nesklame, aj keď musíte denne lietať v šedivom a bez kompasu.

Umývanie okien – Výškové práceJe údajne veľmi rada, že ešte na výške sa dala okolo nej dokopy super partia, čo jej pomáha. Okrem skvelých spoločných víkendov, jej členovia obľubujú bezmála všetky mysliteľné aktivity. Hlavne také, kde sa dá dobre zabaviť, zasmiať a poriadne odreagovať. Našťastie, dnes je takýto výber skoro bez konca.

Často preto ako skupina spoločne cestujú a chodia na neskutočne dlhé pešie túry. Následne s chuťou povymetajú okolité bary alebo krčmy a vyspia sa len pod stanom. O pár týždnov sa potom stretnú pri upratovaní lesa alebo potoka, kde takmer skvelí a rozumní ľudia narobili menej skvelé smetisko. Realita si vás proste nájde všade, poznamenala slečna zamyslene.

Sotva sa preto možno čudovať…

Sotva sa preto možno čudovať, ak sa z času na čas dohodneme, že znečisteného lesa, potoka, dlhých výšľapov a krčiem bolo dosť. Zídeme sa u niekoho doma a urobíme si domácu párty. Poznáte to, taká vítaná zmena vzduchu. Poviem vám, ide o oslobodzujúci pocit, keď sa v piatok večer – unavení po pracovnom týždni – spolu stretneme a všetko môžeme hodíť za hlavu. Aspoň pre mňa je to vítaný balzam na nervy.Umývanie okien vo veľkých výškach

Umývanie okien vo výškach pomocou horolezeckej technikyPred niekoľkými dňami sme sa v partii konečne dohodli, že najbližší víkend sa zídeme u mňa. Potešilo ma to dvojnásobne, pokračovala mladá žena, lebo malo ísť dlho očakávanú premiéru. V novom byte totiž žijem už štvrť roka. Navrhovala som síce všetkým a každému, že chcem premiérové bývanie pokrstiť oveľa skôr, no stále sa nedarilo ľudí zohnať dokopy.

Napokon to všetko klaplo. Kamošky mi pomohli niečo nachystať v kuchyni, muži priniesli fľaše a piatkový večer nabral správny kurz smerom k zábave, relaxu a pohode. Bavili sme výborne, až k bodu, kedy začne priateľ alkohol spoľahlivo torpédovať váš jazyk, rozum a radosť z milej prítomnosti iných. Priznávam, tento okamih veľmi rada nemám.

S výdatnou pomocou hladinky v krvi chalani vymysleli dosť prapodivnú, či presnejšie, uletenú zábavu. Budeme kresliť naše vlastné karikatúry a ten, kto túto súťaž vyhrá dostane cenu hlavného galeristu – poslednú fľašu šampanského. Viete čo, ani nebol čas niečo namietať, dodala rozčarovane a bez nálady.Umývanie okien a výškových budov

A tak radšej pokračovala…

A tak radšej pokračovala. Jeden z pripitých organizátorov sa nakrátko stratil v kúpeľni, aby obratom na koberec položil niekoľko mojich rúžov, dajaké kozmetické ceruzky, lak na nechty a čierne tužky na oči. Skrátka pobral tam všetko, čo mu prišlo pod ruky a v jeho očiach malo potenciál maliarskeho náčinia.Umývanie okien aj vo výškach

Druhý z chalanov zase pred dychtivou partiou vyhlásil, že plátnom bude – napríklad – moje široké okno a balkónové dvere v obývačke. No, a potom už to nešlo zastaviť. Nadšenie a alkohol dokonali započaté dielo skazy. Blbli sme tam všetci bez rozdielu. Samozrejme, hladinka bola pre každého zárukou, že dobre vychladená fľaša bude práve jeho.

Absolútne si nepamätám, kto tú mega akciu vyhral, a či vôbec niekto. Tým skôr, nemám potuchy, kedy sme našu párty odpískali. Jediné, čo mi ako-tak ostalo trčať v hlave, bolo nasledujúce kalné, v ústach vysušené ráno a môj neveriaci pohľad na kozmetikou doriadené okná. Bože, vyzerali tak príšerne, že sa mi chcelo plakať.

spôsob ako umyť oknáNo, tak to je gól, vypadlo zo mňa bez kúska slušnosti. Je, prisvedčila bez iskry mladá žena. Ono mi to nešlo vôbec dolu. Všetko je akési mastné, drží sa okna ako kliešť a keď kúsok zmyjem, ostane tam snáď ešte väčší fľak. Hrôza, des a šibenica pre všetok alkohol tohoto sveta, zazúfala si slečna. Ok, vieme, čo treba, skočil som jej do reči. Vyhovuje vám táto sobota okolo desiatej?

Nebudem už ďalej popisovať zvyšok telefonátu…

Nebudem už ďalej popisovať zvyšok telefonátu. Stačí povedať, že v sobotu dopoludnia sme s kolegom obdivovali ľudovú opileckú tvorivosť, pričom nám bolo slečny úprimne ľuto. Nič sa nedeje, upokojoval som situáciu. Pustíme sa hneď do toho, a bude to určite v poriadku. Hovorím vám to za seba i za našu spoločnosť A SERVIS LIPKA, hmm?

Mladá žena sa stratila v druhej izbe a my s kolegom sme vedeli, že je to odteraz na nás. Pri spätnom pohľade musím ale uznať, že si mladí zablbli parádne. Okná boli dosť husto počárané všeličím a všelijako, najmä však odolnou dámskou kozmetikou, ktorá sa vie držať ako pes ježa, keďže na hladkom povrchu sa jej obzvlášť páči.Ako umyť okná po stavbároch

Čistiace práce vo výškach‎Najhorší zo všetkého bol asi lak na nechty, no ten bol zároveň použitý najmenej, našťastie. Tak, či tak, obývačka sa od vstupných dverí podobala na minigalériu materskej školy. Aj preto sa nedalo čudovať, že slečna bola na seba a svojich priateľov taká nabrúsená. Veru, párty v byte býva veľmi často rizikové podujatie.

Krátko sme sa s kolegom poradili a vzali do rúk osvedčenú škrabku. Minimálne na tie linky spôsobené lakom na nechty zaberie. Postupovali sme však systematicky a pomaly, takže sa ostrá čepeľ vysporiadavala s mnohými fľakmi a čiarami. V zásade je naša škrabka mimoriadne užitočný pomocník a nedáme na ňu dopustiť.

Pomohla nám už veľa ráz…

Pomohla nám už veľa ráz, najmä v prípadoch, keď išlo o skutočne hrubé nečistoty, napríklad po stavebných prácach. Zbaviť sa malty, stierky alebo fŕkancov po farbách nie je nič jednoduché, tým skôr, že zákazník očakáva dokonale čisté okná. Treba však upozorniť, že so škrabkou musí človek narábať nanajvýš opatrne, a to hneď z dvoch dôvodov.

Predovšetkým, každý úraz ostrým predmetom býva určite nepríjemný a nikto si ho neželá. A na druhej strane. Škrabka môže veľmi ľahko poškriabať nielen rám okien, ale i samotné sklo, čo je nanajvýš neprofesionálne. Takže v každom smere jej potrebné sústredenie.

Zimné záhrady, skleníky, okná-umývanie, čisteniePo tejto etape sa postupne pripravujeme na ďalší krok, ktorým je precízne umytie okna. Z nášho pohľadu ide o dôležitý, možno kľúčový moment celého procesu čistenia. Práve tu musíme okná dôkladne zbaviť všetkých nečistôt, špiny, stôp smogu, prachu alebo peľu.

Spoločnosť A SERVIS LIPKA umýva okná svojich zákazníkov, vždy a zásadne, ako jeden celok. Takže okrem sklenených výplní, nenechávame bokom ani okenné rámy, či parapetné dosky. Proste každý, aj ten najmenší kút. Veď nečistoty si vedia nájsť miest všade, že?

Účinný prostriedok…

Účinný prostriedok, ktorý na umývanie okien používame voláme – v rámci našej firemnej rodiny – rozmyvák. V spoločnosti funguje spoľahlivo už dlhé roky. Ide vlastne o celkom jednoduchý, ale vysoko účinný roztok teplej vody a špeciálneho saponátu.Umývanie výloh, odstraňovanie fólií a polepov

Vďaka tomuto chemickému prostriedku zbavíme okná nášho zákazníka nielen všetkého prachu a špiny, ale aj odolnej mastnoty, odtlačkov po prstoch a dalších nečistôt. Rozmyvák nám pomáha „vyhnať“ nečistoty i z ťažko prístupných miest, keďže každé okno je plné zlomov, líšt a rôznych zákutí. Vo firme sme presvedčení, že práve takéto detaily svedčia o kvalite a poctivosti odvednej práce každej upratovacej firmy.

Keď sme hotoví aj s touto prácou, prichádza na rad poctivá stierka s flexibilnou gumenou lištou. S jej výdatnou pomocou okná zbavíme zvyškov vody a vlhkosti na ploche, pretože s ich nevítaným prispením sa okno veľmi leštiť nedá. Je to skrátka technologický fakt.

Akékoľvek okno musí byť totiž pred samotným leštením dokonale suché. Nie je to nápad z našej hlavy, ale dávno overená podmienka, ktorú je skrátka potrebné dodržiavať a plniť. V opačnom prípade by sa nám sotva podarilo dosiahnuť požadovanú kvalitu finálneho leštenia.

Po pravde, okrem spomenutej pružnej gumenej stierky…

Po pravde, okrem spomenutej pružnej gumenej stierky máme  zálohe ešte niečo – kúsok nevhynutného oddychového času. Počas neho totiž každé zotreté okno doschne prirodzenou cestou. Získavame tým záruku, že v od prvej sekundy leštenia pôjde všetko podľa plánu.

Keď usúdime, že konštrukcia okna je už dostatočne suchá, môžeme začať s finálnym leštením. Táto etapa býva z vizuálneho hľadiska – pre nás i pre klienta – akousi čerešničkou na torte. Predstava krásne čistého a lesklého okna predsa býva na začiatku každej našej zákazky. A my nesmieme, ani nechceme, sklamať zákazníka alebo seba.

Špecifikum leštenia okien v spoločnosti A SERVIS LIPKA spočíva v dôslednej absencii akéhokoľvek chemického prostriedku, teda špeciálneho leštidla. Naši zamestnanci používajú len dve základné veci – čistú bavlnenú tkaninu a vlastné ruky. To bolo a je všetko. Zdalo by sa, že metóda leštenia sa tak vracia o veľa rokov dozadu, ale opak je pravdou.

Nikto nespochybňuje, že bežné domáce leštenie sa bez chemického prostriedku-leštidla už takmer nezaobíde. Ide o rýchle, dostupné a jednoduché riešenie, ktoré vás priviedie k dobrému výsledku bez väčšej námahy. Napokon, prečo by sa toľko druhov leštidiel vyrábalo, ak by nemali pomáhať?

Lenže ako to už zväčša býva…

Lenže ako to už zväčša býva, pravdu treba hľadať niekde uprostred. Chémia vie síce viditeľne pomôcť, ale niekedy zanecháva dosť nemilé následky. A to je i tento prípad. Po použití chemického leštidla totiž na skle ostáva neviditeľný povlak. A pritom sú jeho utajené vlastnosti skutočne prekvapivé.

Tento film sa totiž pod vplyvom okolitého počasia, ale aj konkrétnej mikroklímy v byte, postupne mení na niečo, čo sa dá – s trochou nadsádzky – prirovnať k tenučkej vrstve lepidla. Samozrejme, klient používajúci takéto leštidlo vie o tejto možnosti málo, prípadne nič.

Stačí však zopár dní a na čistom skle sa začína masívnejšie zhromažďovať prach, peľ, rôzne nečistoty, smogový spad. Naproti tomu leštenie na sucho, ktoré realizuje práve naša firma A SERVIS LIPKA, takéto problémy nevykazuje.

Naopak. Okná po našom suchom leštení ostávajú čisté oveľa dlhšie, sú preukázateľne lesklé a nové nečistoty sa na skle usádzaju oveľa pomalšie. To je hlavná, a pre každého zákazníka, najzaujímavejšia správa spojená s leštením jeho okna. Aj preto upratovacia spoločnosť A SERVIS LIPKA preferuje práve tento spôsob leštenia a finalizácie celej zákazky.

Neviem, či mala naša mladá zákazníčka nastavené hodinky, ale v okamihu, keď sme kolegom dokončili posledné centimetre leštenia na okne a balkóne, vstúpila do obývačky. Chvíľu mlčala a potom zopakovala moje slová z telefonátu – tak to je teda gól! A vzápätí so ženským šarmom doložila, že tak perfektne umyté okná snáď ani nevidela.

Niečo pravdy na tom asi bolo…

Niečo pravdy na tom asi bolo. Ešte pred necelými dvoma hodinami sa okná v obývačke na seba ani nepodobali, a teraz žiarili čistotou a pôsobili ozaj ako nové. Mám veľkú radosť, páni, zduplikovala svoje úprimné prekvapenie klientka. Som presvedčená, že táto perfektne odvedená práca je – aspoň pre mňa určite – normou, ako by malo vyzerať precízne umyté a profesionálmi vyleštené okno.

Touto cestou ďakujem aj vašej upratovacej spoločnosti A SERVIS LIPKA a môžete mi veriť, že o vašich špičkových kvalitách a jedinečnom zákazníckom prístupe, budem rada informovať aj moje okolie. Skvelá práca, páni!